MINI - METEREOLÓGIA 1
JANUÁR
- 1564 - től kedve az esztendő első hónapja ; az itáliai Látium halála után istenné avatott királyáról, Janusról kapta a nevét. A leghidegebb, a legjellegzetesebben téli hónap, amelyet rendkivül alacsony hőmérsékleti értékek jellemeznek. Az Europa háborította keleti vidékei felett összegyűlt száraz kontinentális levegő jéghideg, s a távoli Arktikumból fagyot árasztó keleti és északkeleti szeleket hoz. Sok derűs napon a Nap harapósan mosolyog, a holdfényes és csillagos éjszakákon pedig erőssen csíp a fagy. Az országunk felett ebben a hónapban uralkodó magas légköri nyomás csapadékszegénységet okoz, főleg az ország keleti és délkeleti vidékein, a hegyek között meghuzodó medencékben és a Kárpátok lánca mögötti védett területeken. Az ország nyugati részén átlagban 30- 50 liter, a dombvidéken 60- 70 liter, a hegyi övezetekben 80- 100 liter csapadék jut egy négyzetméterre. A hőmérők higanya rohamosan száll a zérusz alá különösen az alacsonyabb fekvésű övezetekben, chonnán hideg levegő nehezen mozdul ki. Jellemző példa erre a Csíki medence. A minimális abszolút hőmérsékleti csúcsot janúár hónap tartja : minusz 38,5 Celziusz fok. -1942 január 25- én Botfaluban mérték. A maximális abszolút hőmérsékleti szint, vagyis a legnagyobb meleg - e hónap folyamán - Giugiban volt, 1936- ban : plusz19,8 Celziusz fok.
FEBRUÁR
- Általában gazdagabb csapadékban, az ég töbnyire borult. A Földközi-tenger elett kialakult ciklonok áthaladnak a Balkán- félsziget felett, s a román alföldön gazdag csapadékot hullatnak alá, míg a magyar alföldön áthaladó ciklonok nyomán sok csapadék hull az ország nyugati síkságain. Menyiségét tekintve a csapadék átlaga az egész hónapban hozzávetőleg 50 liter körül mozog négyzetméterenként. Az 1500 méternél magasabb hegyhátakon a hónap elején gyakoriak a hóviharok, amikor pedig a hideg északkeleti levegő leáramlik az ország délkeleti övezeteire, itt is sűrű havazásra, erős szélre van kilátás. A hegy- dombvidéki övezetekben a hőmérsékleti értékek valamivel nagyobbak, mint az előző hónapban, a hegyvidéken viszont a legalacsonyabb hőmérséklet köszönt be. Ebben a hónapban a legalacsonyabb hőmérsékletet 1929- ben, Gyergyószentmikloson és Bodzafordulón mérték : minusz 35,0 C° míg az Omul csúcson, ugyanabban az esztendőben minusz 38,0 C°- ot. A legmagasabb februári hőmérsékleti érték Turnu- Severiben volt( 1899- ben plusz24,0 C°.) Gyakran megtörténik hogy február 20- a után a meleg földközi- tengeri levegő koratavaszi illatot hoz magával, s a reményt, hogy szép tavasz várható.
MÁRCIUS
- A tavaszinapéjegyenlőség, a hagyományos márciuska hónapja átmenetet jelent a fagyos tél és a megújhodást hozó tavasz között. A langyos levegőjű derűs napok bórús, esős napokkal váltakoznak. A szél gyakorta és rendkivül gyorsan változtatja irányát, hol északkeletről fúj, fagyosan és hópejheket libegtetve, hol pedig délről és délnyugatról, langyos levegőt terítve el országunk felett. A földközi- tengeri, vagy a távoli atlanti- oceáni légtömegek gyakori betörése folytán a hónap csapadékhozama nagy átlagban megegyezik a februárival. A hőmérők higanya kissé megelevenedik, 5- 6 fokkal feljebb ugrik a síkságokon, s 3- 4 fokkal a dombvidékeken, a hegyekben és a tengerparton. A földközi- tengeri és a atlanti- óceáni ciklonok gyakorisága nagy hőmérsékleti ingadozásokat vált ki a Kárpátok mindkét oldalán. A legalacsonyabb hőmérséklet ugyancsak Botfaluban mérték ( 1932- ben : minusz 28,0 C° ). Bukarestben a legalacsonyabb hőmérséklet 1932- ben, a tengerparton pedig 1929- ben volt, amikor a hőmérő higanya minusz 18, 8 C° -ot, illetve minusz 12,8 C°- ot mutatott. Márciusban a legnagyobb meleget 1952- ben a tengerparti Tuzlán és olténicánál, a Duna mellett mérték : plusz 31,0 C°- ot. Csaknem minden évben a hónap első kilenc napján a tél elköszön országunktól. Ezek a napok hol derűsek és szépek, hol pedig havazást hoznak magukkal.
ÁPRILIS
- Ez a hónap a rügyfakadással köszönt be. A nedves, atlanti- óceáni levegő esőt hoz magával, s azért több a csapadék, mint márciusban : Erdélyben és az ország nyugati részén például 50- 60 liter esik négyzetméterenként, vagyis 10- 15 literrel több mint márciusban ; kivételt csak Erdély keleti részének medencéi képeznek, ahol a csapadékátlag nem haladja meg az 50 litert. Jelentősen nő mintegy 20- 25 literrel négyzetméterenként Olténia és Munténia dombos övezeteiben, az ország délkeleti részén 40 liter, míg a tengerparton csupán 25- 30 liter csapadék esik négyzetméterenként. Az 1500 méternél magasabban fekvő hegyi övezetekben bőséges csapadék hull : 80- 100 l négyzetméterenként. A fokozodó napsugárzás hatására a levegő hőmérséklete állandóan növekszik, s ilyenkor erősebben érződik a tavasz a nyugati síkságon ; Molvából már nehezebben vonul ki a tél. A hónap eddigi legkisebb hőmérsékleti értékei 1955- ben a Gyimes völgyén minusz16,6 C° és 1940- ben az Omul csúcson mérték minusz26,0 C°. Erdély keleti részének medencéjében 1950- ben Gyergyószentmikloson mérték a legnagyobb meleget : plusz 27,0 C° sőt még plusz 31,0 C°- ot is. A hónap második felébeben késői havazás szokott beköszönteni a domb- és síkvidékeken.
MÁJUS
- Maja istennőnek a hónapja a meleg napsütés és az illatos vírágok időszaka. A csendes tavaszi esők gyakran záporrá változnak, a magassan gomolygó sötét felhőkből tompa morajjal dörgés és csattogó villámok törnek alá. Immár komolyan beköszönt a tavasz. Az északi hegyvidékeken, a kárpátalji övezet déli lejtőin és a csapadék mennxisége 90- 110 liter körül mozog. A síkvidékeken a napsugárzás erősen felmelegíti a talajt és a levegőt, a hőmérsékletio értékek stabilana meleg felé mutatnak, Kárpátok gerincein azonban, 2500 méter felett, a higany még mindig nem érte el a zérost. Nemegyszer megesik, hogy a hónap második tíz napja során számottevő lehülés mutatkozik, a higany fagypont alá száll. A legalacsonyabb hőmérsékleti értéket ebben a hónapban Gyergyószentmiklóson minusz 6 C° és az Omul csúcson minusz 16C° mérték. A legforróbb májust 1950 benjegyezték fel ugyanis a Baragánban 40 C° Ugyancsak 1950 -ben az Erdélyi medencében plusz 34, 8 C°, acsíki medencébe pedig plusz 29- 31 C°- ra ugrott Omul csúcson 1958 hozta el a legnagyobb meleget : plusz 16,2 C°- ot..
JÚNIUS
- Az érett cseresznye hónapja Junió istennő nevét viseli. Az óceáni légtömegek gyakori betörése folytán ez az esztendő legcsapadékosabb hónapja : a tengerparton 40 -45 ngyzetméter, a Baragánon 80 l, a román alföld központi övezetében90 l, az Erdélyi medencében 80 100 liter négyzetméterenként.A magassabban fekvő hegyvidékeken helyenként még előfordul havazás, a Kárpátok medencéjében és Máramaroson pedig helyi fagyot, dérképződést jeleznek. A havi átlagos hőmérséklet értéke a síkvidéken pőlusz20 -21 C° körül mozog. A legalacsonyabbhőmérsékleti értékeket hegyvidéken mérik, továbbá erdély keleti medencéiben, Székelyudvarhelynél és Máramarossziget, meg Beszterce-Naszód övezetében. A legkisebb hőmérséklet a gyimesvölgyi Paltinisen volt 1955- ben, illetve Gyergyószentmikloson 1930-ban mérték minusz 2 C° A legmelegebb júniust 1903 -ben jegyezték fel amikor Gurgiun plusz 40 C°. 1942- ben a tengerparton plusz 36,2 C°. a nyári napforduló honapja s így a nap hossza két szeres az éjszakának.