LONDON
London, Európa legnagyobb városa, méltán rászolgál a "globális falú"elnevezésre. Kevés város létezik a világon, ahol annyi náció élne együtt, mint itt. A turistáknak gyakran az az érzése, hogy épp az angolok vannak a legkevesebben, és hogy csak a grandiózus épületek emlékeztetnek arra, hogy ez a város volt valaha a Brit Birodalom központja. Az indiai éjjel - nappalig, a Notting Hilli karibi karnevál, a kínai újév ünneplése a Kínai Negyedben, a fekete utcai zenészek ugyanúgy hozzátartoznak a városhoz, mint az őrségváltás a Buckingham Palota előtti harangozás a pubokban vagy a szombati krikett. Ez talán kicsit furcsa lehet az először idelátogatónak, de pont ezért is érezheti magát otthon az ember.
A menetjegy
a legdrágább kincs
A repülőtérre érkezve éri az első meglepedés a tájékozatlan utazót. A négy hatalmas terminál és a buszpályaudvar szinte elveszetté tehet bárkit, pedig a várost behálózó tömegközlekewdés is lehetnme. Lehetne, ha áttanulmányozott térképből indulna ki az ember fia. Ugyanis az itt kapott londoni metró térképe alapján - amelyet alapján - amelyet a legtöbb metrómegállóban ingyen lehet kapni - csak a megállóhelyek vannak feltüntetve, utcanevek és nevezetességek nélkül. A kettőt együtt kezelve azonban ki lehet bogozni a ,,gortdiuszi csomót". A 12 metró- vonal segítségével ugyanis mindenhová el lehet jutni, s ha szeretnénk igazán körülnézni a történelmi falak között, nem árt hetijegyet vennünk, amelyek ára a zónák számától függ. A legtöbb látnivaló az 1. és 2. zónákban van, akinek itt van a szállása, az akár gyalog is bejárhatja a város központját. A buszra és metróra egyaránt érvényes hetibérlet (Weekly Travel Card) mind a hat zónára érvényes (a repülőtér a 6. zónában van). A Tourist Travel Card - ezt csak a reptéri metrró jegypénztáránál árusítják - számos londoni nevezetességhez kinál kedvezményeket A Tourist Travel Card 1, 2, 3, 4 napra és egy hétre is meg lehet venni és egy kicsit drágább, mint a hetibérlet.
Aki Londont jobban szeretné megismerni, annak érdemes busszal utaznia (a hétvégén és a csúcsforgalmat kivéve), mert a buszbérlet nemcsak olcsóbb, mint a buszra és metróra egyaránt érvényes bérlet, de a városnézés is sokkal érdekesebb a többnyire emelewtes buszokról. A busszal való közlekedés azért is jobb sokszor, mert a londoni metrón elég gyakoriak a sztrájkok és egyes vonalakon a vonatok is gyakran késnek. Ja, és ne felejtsük el megőrizni a jegyünket, mert nélküle kifelé sem jöhetünk a metroból!
Mit ér a pénzünk
Londonban?
London Európa talán legdrágább városa. A szállás naponta 40 -250 font közözz mozog, persze az igényeinknek megfelelően. Néhány szálloda - amely kontinentális regelit is igér a szoba árával - pimaszul kihasználja a jóhiszeműséget. A reggeli étkezés ugyanis néhány dzsemből, vajból, pirítósból, narancsléből és kávéból áll, s ha a másik pulton ínycsiklandozóan illatozó sonkák és más finomságok felé áhítoznánk, azonnal közlik, hogy ez már angol reggeli, amiért 4 -10 font között kell külön fizessünk, hogy az egyéb éttermekről ne is beszéljünk.
Londonban szinte minden kapható, de Európában a Skandináv országok kivételével talán itt kerül minden a legtöbbe. Minden kerületnek van egy főutcája, ahol szinte ugyanazok a boltok találhatóak meg. A leghíresebb bevásárló utca az Oxford Street ismert nagyáruházaival. A legdrágább boltok a Regent Street-en találhatóak. A leghíresebb és legdrágább áruház a Harood's, amely turista látványosság is egyben.
Piacok
Azoknak is érdemes felkeresniük a város piacai közül legalább egyet, akik nem akarnak vásárolni. Nem csak találkozni és mindenféle dolgot kapni, de kedvező áron is lehet értekezni és gyümölcsöt venni. A legismertebb és legkedveltebb hétvégi piac a Portobello és az egész héten müködő és érdekes házakkal szegélyezett Camden Market. A Portobellon és a környékbeli utcákon rendezik meg London karibi karneválját, a Notting Hill Carnevált. Bár az eseményt mindig nagy hírverés előzi meg, nagy csalódást jelent mindazoknak, akik igazi értelemben vett latin karneválra számítanak.
A Berwick Streeti piacon, a Sohóban, és a Smithfieldi piacon __(Farringdon megálló) elsősorban gyümölcsöt és zöldséget árulnak, míg a Petticoat Lane Market __(Aldgate metró megálló), a Brick Lane Market __(Aldgate East megálló) és a Brixton Market __(Brixton megálló) piacokon mindenfajta dolog megtalálható. A Covent Garden fedett piac előtt gyakran szórakoztatják az arra járókat zenészek és artisták.
Szórakozás
Londonban nem lehet unatkozni. Bár pénz is kell hozzá, a látogatókat óriási kinálat várja. London többek között a modern operett, a musical szülőhazája és központja. Számos darabot több éve játszanak sikeresen, a népszerűbbeket főleg turistáknak. A musical színházak mellett számos hagyományos színház várja atz érdeklődőóket. A Leicester téren és környékén számos helyen árulnak olcsóbb, illetve aznapra szoló félárú jegyzet. A mozi sem mindennapi szórakozásd Londonban, s aki kedvenc színészével szeretne találkozni, annak érdemes megtudnia, melyik filmnek lesz bemutatója a Leicester téri nagy mozik egyikében, mert a filmsztárok gyakran megjelennek.
London a világ pop és rock zenei életének ma is központja, de számos világszinvonalú klasszikus zenei esemény között válogathat a látogató. Itt mindenki fellép, aki számít a zenei életben és a nagy könnyűzenei koncertek mellet sok sztár kisebb klubokban is tart előadást, amelyek szinte minden zenei igényt kielégítenek. A belvárosban számos változatos zenei programot kínáló klub és bár található, amelyek a kocsmákkal ellentétben sokszor hajnalig is nyitva vannak, bár a belépésért 15 -35 fontot kell fizetni.
Kastélyok és paloták
Anglia és London egyik legnagyobb "turista attrakciója" a királyi család és annak mai és korábbi rezidenciái. A Buckingham palota 1803 óta az angol királyi család otthona és ma is a királynő hivatalos "munkahelye". Tartózkodását a királyi család oroszlános-egyszarvú zászlója is jelzi. Szépségben a Buckingham palota nem veszi fel a versenyt máős európai királyi palotákkal. Csak augusztus 4 -től szeptember 30 -ig látogatható, a palota előtti őrségváltás azonban mindig nagy tömegeket vonz.
A királynő Galériája is itt található a palotában, és minden nap nyitva van. Akit érdekelnek a művészetek, annak érdemes ellátogatni ide, hiszen a királynő birtokolja a világ egyik lergnagyobb, és legértékesebb szépművészeti gyüjteményét. A kiállított tárgyak régi királyi gyüjtemények darabjai, festmények, bútorok, szőnyegek...
Megtekinthetők itt többek között Canaletto, Rembrandt, Rubens, vagy éppen Viktória királynő munkái. A királyi hintókat, kocsikat viszont a Royal Mews-ban egész évben meg lehet csodálni. A Royal Mews-ben látható az a hintó is, amelyet 1762 óta használnak az uralkodók koronázásakor.
A Buckingham palotától nem messze a St. James's Parkban található a St. James's Palota, amely ma Károly herceg és fiainak lakhelye, s ezért nincs nyitva a látogatók előtt. A Hyde Park nyugati részén terül el a Kensington Palota, ahol Diana hercegnő lakott a halála előtti években és ahol Viktória királynő is született. A palota ma a királyi ruhák kiállításának ad otthont.
A Buckingham Palotánál sokkal érdekesebb a Tower, ahol korhű ruhába öltözött idegenvezetők mesélnek a hajdani királyi rezidencia történelméről, miközben előszeretettel tesztelik az ide látogatók angol történelemmel kapcsolatos ismereteit is. Aki idelátogat, az nem csak az angol történelem véres pillanatairól tanulhat, de megnézheti az 1 millió dollára biztosított koronázási ékszereket és a világ egyik legnagyobb gyémántját is.
Bár a közeli Tower Bridge ma már ritkán nyilik fel, 1894 -ben amikor a híd elkészült, London a világ legforgalmasabb kikötője volt. Kevesen tudják, de még ma is apáról fiúra száll a "hívatás", már mint ami a híd felnyítását jelenti. A Tower Bridge-től nem messze horgonyoz a HMS Belfast páncélos csatahajó, amely a II. Világháború jelentős tengeri csatáiban vett és érdekes lehet mindazoknak, akik érdeklődnek a hadtörténet iránt.
A Londontól délnyugatra fekvő Windsori várkastély Nagy - Bitannia legnagyobb várkastélya és ma is a királynő egyik hivatalos lakhelye. A kastély történelme több, mint ezer évre nyúlik vissza. Windsorban található az Eton College (magyar gimnáziumnak felel meg nagyjából), ahol számos miniszterelnök és a Brit Birodalom elitje tanult, s ma is sok gazdag és királyi család tanítatja itt gyermekét. Hampton Court palotát 1514-ben Thomas Wolsey érsek kezdte el építeni. Annak ellentéte, hogy néhány évvel későbbVIII. Henriknek ajándékozta, a király kivégeztette Wolsey-t. A palota a viszonylag ritka angol reneszánsz és barokk egyik legszebb példája. A látogatókat VIII. Henrik korabeli ruhát viselő idegenvezetők viszik körbe a fényűző termeken. Hatalmas konyhája alapján nem nehéz elképzelni, mekkora vendégsereg lakomázott a királyi udvarban. A palota egyik bűszkesége a 300 éves sövény labirintus (Maze).
Kormányzati és
állami épületek
A Whitehall környéke a Brit Birodalom irányításának központja volt. Ma a Brit kormány legfontosabb intézményei találhatók itt. Az egyik a turisták előtt is nyitva álló épület a Banqueting House, ami a brit uralkodók székhelye volt 1530- 1698 között. A Banqueting House-zal szembe ma is lovas őrök strázsálnak, s nem véletlenül a fényképező turisták kedvencei.
Nem messze a Temze partján található a Parlament (Houses of Parlamenti), amely a neogótikus építészet legszebb példája, s amelynek óratornya a Big Ben, ma is London jelképe. A Parlament ülései bárki számára látogathatók és szerda reggel akár a miniszterelnököt is meglehet hallgatni.
Ezen a környéken található a Hadügyminisztérium (Ministry of Defence), a miniszterelnök rezidenciája a Downing Street 10. szám alatt, a külügyminisztérium (Foreign & Commonwealth Office), és a Cabinet War Rooms is, amely a brit kormány II. világháború alatti bunkere volt. Az "érdeklődők" akár Churchill WC-jét is megtekinthetik, bár valószínüleg érdekesebb az, hogy hogyan és milyen körülmények között irányította Winston Churchil és a brit kormány a Németország elleni harcot.
Templomok
A Westminster Abbey (Apátság)
a mai napig az angol uralkodók koronázási temploma és a XIII. század végéig azok nyughelye is volt. A koronás fők mellett számos más híres britt is nyugszik, mint például William Shakespeare. A templom a korai angol gótika legszebb példája.
A Westminster Cathedral (Székesegyház)
bizánci stílusú katolikus temploma az angol római katolikus egyház székhelye. Tetejéről nagyon szép számos koncertet is adnak elfogadható áron.
British Museum
a világ egyik legrégibbi és ókori emlékekben (egyiptomi, perzsa, mezopotámiai, görög és római) talán leggazdagabb múzeuma. Aki igazán élvezi akarja a kisállításokat, annak érdemes többször is ellátogatnia ide.
Victoria & Albert Museum.
Az 1851 -es Londoni Világkiállításra épült múzeum a képzőművészetnek add othont, és akárcsak a British múzeumot, érdemes többször is felkeresni, ha részleteiben is meg akarjuk nézni a rendkívüli változatos és gazdag kiállításokat
.Natural History Museum.
London fantasztikus természettudományi múzeuma a város egyik legszebb neogótikus épületében található. A dinozsaruszoktól kezdve a földet mozgató légáramlatok bemutatásáig szinte mindent megtalál a látogató. A számos interaktív és robotokat is felvonultató kiállítás akár egy egész napra is "odabilincselhet" bennünket.
Sciens Museum
A múzeum az ipari forradalomtól az űrkorszakig mutatja be a tudomány fejlődését. A kiállításokat egy háromdimenziós mozi teszi még érdekesebbé.
Museum of London
A város történetét mutatja be az ókortól napjainkig London egyik legjobb múzeuma a Barbicam beton dzsungelében, amely a Museum of London mellett, a Londoni Szinfónikusoknak, a Királyi Shakespeara Társaságnak és fotókiállításairól ismert Barbican Art Gallerynek is otthont ad