A HEGY TÖRVÉNYEI
Nincsenek kőtáblákba vésve, nem foglalták őkettörvénykönyvekbe, de betartásukon nemegyszer emberéletek múlnak. Ismeretük mindenki számára hasznos, aki a hegyek szépséges, de részvétlenvilágába merészkedik, és szeretne épen, testben-lélekben felfrisülve kikerülni a természet viszontagságai valvívott küzdelemből.
- Soha ne járj egyedül a hegyekben! Többször előfordult ,hogy magányos embert a hegyi ösvényeken leteperte a fáradság, megtámadták a vadállatok, veszélyeztette a hófúvás, a fagy, az éjszaka; eltévedt, szomjazott éhezett és belealudt a pusztulásba. Azok akik a hegyekbe készülődnek, keressenek maguknak az útra megbízható jó barátokat.
- A hegyi ember nyáron se indul el anélkül, hogy bakancs legyen a hátizsákjában, mert , tudja hogy a hó, a fagy, hóvíhar még augusztusban is utolérheti odafent, s akkor csakis a meleg öltözet mentheti meg a fagyástól.
- Tilos ismeretlen utakon elindulni ! Nyáron, ha nem veszítjük el fejünket, ismeretlen terepen könnyen megmenekülhetünk, ha folyóvízek irányát követjük, mert azok a síkság felé folynak. Végül is, bár nagy nehézségek árán lakott településre érünk. Télen viszont az eltévedéssel járó veszélyek nagyobbak. Bármikora gerincről lezuhanhat egy lavina, gond a hidegben való éjszakázás, a kiéhezett farkasok ólálkodása. Hidegben gyorsabban kimerül az ember, a hóvíharok könnyen eltüntethetik az utak, a jelzések minden nyomát. Az ilyen helyzetbe kerülők gyakran pánikba esnek, akaratuk rendre lebénul,közömbösség lesz úrrá rajtuk, meggondolatlanul leülnek , hogy kissé ki fujják magukat, s rendszerint többé már föl se tudnak kelni: így végzi legtöbb eltévedő.
- A hegymászás telyességgel összeegyezhetetlen az alkoholfogyasztással!Aki hegyi túrán alkoholt fogyaszt, az néhány órai mászás után könnyen alkoholos kómába kerülhet. A szesz előbb euforiás állapotot okoz amelyben is az ember könnyen elérhetőnek vél egy- egy sziklacsúcsot, vagy úgy találja, hogy könnyedén leereszkedhet egy szakadékosabb részen, egy - egy mély horonyban. És ha e kezdeti helyzeteken épségben túljutottunk, azt hihetjük, hogy az alkohol állított benünket talpra, s újra és újra húzunk belőle egy egy adagot. Ám az italtól a hegymászo gyorsan elveszíti ellenállását, természetes reflexeit, légzési ritmusát. A fáradság gyorsan legyüri, beáll a kimerültség, ami odáig fajulhat, hogy az ittas leesík a lábárol és kómába esik. Ha ráadásul szíve nem müködik kifogástalanul, szövődmények léphetnek fel, s ha késik a gyors, szakszerű segélynyújtás, a végkifejlett tragikus lehet!
- Hegyen tudnunk kell, hogy mit mennyit és mikor kell ennünk! Csakis koncentrált ételeket vigyünk, amelyek nagy nagy kaloriatartalmuak s kis helyen elférnek. Minden turistánál legyenegy kulacsban legalább 1 liter víz, amit mindenforrásnál felfrisíthet. Szükség van még legalább két elegendő tartalék élelemre is. Ezt csak akkor fogyasztják el, amikor már minden más elfogyott, s gazdája leszakadt a csoporttól vagy sebesülten a hegyek között maradt. Ajánlatos keveset enni és gyakran. A turista sose induljon el teli gyomorral, csupán 1 órával az étkezés után, másként elronthatja a gyomrát. Megérkezve se jó azonnal asztalhoz ülni, a felhevült szervezetnek szüksége van 30 - 40 percnyi pihenésre.
- A hegyen különösen érvényes :egy mindenkiért, mindenki egyért! Aki a csoportot vezeti, az mindenkiért felel, s mindenki aláveti magát az ő döntéseinek. Senkinek sem szabad elhagynia a csoportot sznobizmusból, a csoport egy másik tagjával való civakodás okán vagy azért, mert úgy tűnik neki, hogy tud egy ,,rövidebb" utat. A csoport sem űzhet el, nem közösíthet ki valakit, nem engedheti előresietni vagy lemaradni, esetleg arra menni, amerre az illető jónak látja. Aki lassan halad, azt a többiek várják be ; aki nem bírja a csomagját cipelni, azt segítsék; akinek víze és étele van, az kínálja meg azt, akinek már nincsen ; ha a szomszédod fázik, adj meleg ruhát; ha esni kezd, oszd meg vele essőköpenyedet ; ha megijedt, önts erőt belé; ha már - már elhagyta minden ereje, egyik kezét vesd át a nyakadon és támogassad. Ha valaki összeesik, a töbiek felváltva cipelik az első menedékhelyig; ha valaki életveszélyben van, védd meg, akár az életed kockáztatásával is anélkül, hogy mindenáron hőstettet vinnél véghez.
- Ha a hegyekben másokkal találkozol,köszönj!
- A hegyen nem beszélünk, nem kiáltozunk, nem zajongunk! Egyeseknek menet közben be nem áll a szájuk ; ez elsősorban saját maguk számára ártalmas, hiszen a beszéddel háromszor jobban kifáradnak, mint ha halgatnának. A felelőtlen értelmetlen rikoltozástól megijedhetnek az állatok, pl. a kőszáli kecskék, s menekülés közben kő-vagy hólavinát índíthatnak el. A hegyi kiáltozás különben segélykiáltást jelent. Valahányszor kiáltás hangzik fel, a környéken levők - menedékházak gondnokai, hegyimentők, vadászok, más tapasztalt turisták - a legrosszabra gondolnak és azonnal menteni igyekeznek.
- Aki szereti a hegyet, az óvja is !
- Ne rongáljuk a turistajelzéseket és a többi tájékozodási jeleket!
- A hegyekbeli védkunyhókra vigyázzunk; sok esetben életmentőink!
- Ha egy menedékházba értünk, írjuk be nevünket a turistanyilvántartóba.( a helyet, ahonnan jöttünk, távozásunk időpontját és a további útvonalat!).
- Tartsuk be minden menedékház rendszabályait.
- Csak jelölt útvonalakon közlekedjünk !
- Télen a hóborította hegyekben a lavinaveszély mindennapos jelenség !
- A hegymászó tanulja meg az elsősegélynyújtás alapismereteit !
- Jó tudni hogy . . . Csendes, tartós esőreszámíthatunk, ha :
- Egyenletes, vékony felhőréteg vonul fel az égen délnyugati vagy nyugati irányból;
- Ez a felhőréteg lassan eltakarja a Napot vagy a Holdat, de azok fénye átvilágít a felhőkön.
. . . Az időromlásának jele, ha a látási viszonyok egyre romlanak, a távoli tárgyak elmosódnak majd eltűnnek a távoli hangok fölerősödnek, nyugtalanság figyelhető meg az állatok viselkedésében.
. . . Zivatar, záporeső várható, ha :
- Erősen fülledt a levegő, erős izzadékonyságot okozva ;
- Az éjszakai lehűlés elmarad, és este, reggel egyforma a hőmérséklet ;
- Kora hajnalban különleges alakú felhők jelennek meg az égen, majd gyorsan eltűnnek ;
- Dél tájban a gomolyfelhőzet nagyon gyorsan növekszik, s fokozatosan beborítja az eget.
. . . A rossz idő tartósulását jelzi, ha zivatar után csendes eső jön s az égbolt felhős marad.
. . .Szép időt jelent, ha :
- A szélerő napi járása szabályos, vagyis délelőtt kissé erősödik, majd délután enyhül s éjjelre eláll ;
- Nem túl korán kis gomolyfelhők jelennek meg az égen, amelyek csak lassan növekszenek, és
teljesen egyformák, majd estére ellaposodnak és eltűnnek ;
- Az erdőben nappal sokkal hidegebb van, éjjel viszont lényegesen melegebb, mint a szabad mezőn ;
- A napnyugta nem túl színes, inkább sárgás, mint vörös ;
- A csillagok fénye nyugodt ;
- A látási viszonyok délelőtt rosszak, de estefelé megjavúlnak ;
- Este és éjszaka a hegyekben melegebb van, mint lent.
. . . A bőséges harmat - ami erős esti lehűlésre keletkezik - a tartós szép idő jele.
. . .Az északi szél hideget, nyáron zivatart, télen rendszerint havazást hoz. Az eg- két napig eltartó
északi szél viszont javulást ígér.
. . .Az északkeleti szél száraz, derült idő előjele, ha napokig tart. Nyáron a meleg fokozodását, télen
pedig tartós hideg beálltát jelenti
. . . Ha a keleti szél nem tartós és átfordul délkeleti vagy északkeleti irányba, az száraz idő előjele.
Nyáron általában nagy meleget, télen hideget jelez.
. . .A déli szél esőt és melegedést ígér, és télen tartós ködöt.
. . .A délnyugati szél esőt hoz, olykor azonnali lehűlést okoz, máskor több napos melegedést.
. . .A nyugati szél esőt, nyáron zivatart jelent, kivált, ha délről fordul nyugatira. Télen enyhíti a hideget,
nyáron mérsékeli a meleget.
. . .Az északnyugati szél nyugtalan, változó jellegű időt hoz, nyáron lehűlést záporokkal, zivatarral, télen
gyakran enyhűlést.